Šis kūdikio gyvenimo etapas dažnai gąsdina tėvus, nes dantenas veriantys skausmai padaro kūdikį dirgliu. O jei maitinate krūtimi, turite dar vieną priežastį jaudintis dėl pirmųjų dantų dygimo požymių. Dantų dygimo metu kūdikis graužia ir kramto viską, į ką tik gali įsikibti, o mamos speneliai nėra išimtis. Šioks toks įkandimas bandant maitinti, gali būti nemaloni staigmena, tačiau atminkite, kad dantų dygimo simptomai yra normalus reiškinys, o ne ženklas, kad laikas atjunkyti kūdikį.

Kada kūdikiams pradeda dygti dantys?

Dažniausiai kūdikiams dantys pradeda dygti maždaug po pirmų šešių gyvenimo mėnesių. Tačiau visi kūdikiai yra unikalūs, todėl pirmieji dantys gali atsirasti jau po keturių mėnesių ir net po 12 mėnesių. Kai kurie kūdikiai net gimsta su dantimis. Pasirodžius pirmiems dantukams, tikriausiai pastebėsite, kad naujų atsiranda maždaug kas du mėnesius, o sulaukę 27 mėnesių amžiaus daugelis vaikų jau turi pilną pieninių dantų rinkinį.

Kūdikių dantų dygimo diagrama

 Žemiau pateikiama kūdikių dantų dygimo diagrama, kuri paaiškina, kada turėtų pasirodyti pirmieji mažylio dantukai. Tačiau nepamirškite, kad tai tik bendrosios gairės.

DantisPasirodymo laikasIškritimo laikas
Apatinis centrinis kandis6-10 mėnesiai6-7 metai
Viršutinis centrinis kandis8-12 mėnesiai6-7 metai
Viršutinis šoninis kandis9-13 mėnesiai7-8 metai
Apatinis šoninis kandis10-16 mėnesiai7-8 metai
Viršutinis pirmasis krūminis dantis13-19 mėnesiai9-11 metai
Apatinis pirmasis krūminis dantis14-18 mėnesiai9-11 metai
Viršutinis iltinis16-22 mėnesiai10-12 metai
Apatinis iltinis17-23 mėnesiai9-12 metai
Apatinis antrasis krūminis dantis23-31 mėnesiai10-12 metai
Viršutinis antrasis krūminis dantis25-33 mėnesiai10-12 metai

Dantų dygimo simptomai

Jei pasiseks, jūsų kūdikiui dantys išaugs vos tik jam parodžius tam tikrą diskomfortą. Vis dėlto dažnai šis laikotarpis yra ilgesnis, pasireiškia tokie simptomai kaip skausmingos ir paraudusios dantenos, dirglumas ir apetito praradimas. Kitas dažnas dantų dygimo simptomas – bandymas kramtyti ar graužti daiktus, siekiant pašalinti diskomfortą. Taip pat galima pastebėti, kad kūdikiui yra šiek tiek pakilusi temperatūra – tai kartais klaidingai vadinama „dantų karštine“. Tiesa ta, kad vien dantų dygimas negali sukelti karščiavimo, tad, jei jūsų kūdikio temperatūra viršija 38 °C, greičiausiai dėl to gali būti kaltos kitos priežastys.

 Priemonės nuo dantų dygimo sukelto skausmo, kurios tikrai padeda

Dantų dygimo simptomai yra normalūs, tačiau gali sukelti daug nerimo jūsų mažyliui. Norėdami palengvinti kūdikio dantų dygimo problemas, išbandykite šias saugias ir paprastas priemones nuo dantų dygimo sukelto skausmo:

Masažas. Švelniai trinkite kūdikio dantenas švariu pirštu, šlapia marle ar šlapia servetėle apvyniotu ledo kubeliu.

Kramtukas. Pasiūlykite mažyliui kramtuką ar saugų namų apyvokos daiktą, pavyzdžiui, plastikinį šaukštą (ne vienkartinį). Geriausią rezultatą žaislas suteiks, jei jį atvėsinkite šaldytuve, tačiau venkite dėti į šaldiklį – tai gali pakenkti kūdikio dantenoms.

Maistas. Duokite kūdikiui pakramtyti žalių vaisių ar daržovių gabalėlių, pavyzdžiui, morkų ar obuolių. Gali tikti ir duonos pluta.Svarbu nepalikti kūdikio be priežiūros valgio metu, nes jis gali užspringti.

Dantų dygimo gelis. Naudokite natūralų gelį be cukraus, pavyzdžiui, „Multi-Mam BabyDent“, kuris gali nuraminti kūdikio dantenas ir palengvinti diskomfortą bei patinimus. Laikykite gelį šaldytuve – taip jo poveikis bus intensyvesnis. Tepkite tiesiai ant čiulptuko ar kramtuko, tose vietose, kurios liečia kūdikio dantenas.

Kai kalasi pirmieji dantukai, pabandykite užtepti šiek tiek dantų gelio.

„Multi-Mam BabyDent“ gelis be cukraus ramina dantenas ir sumažina dygstančių dantukų sukeltą skausmą bei diskomfortą.

Dantų dygimo patarimai

Nenustebkite, jei kūdikio dantų dygimo problemos pristabdys žindymą. Laimė, problemą paprastai galima sumažinti išmokus atpažinti kūdikio dantų dygimo požymius ir pakeitus žindymo poziciją, kad kūdikis geriau apžiotų krūtį.

Tinkamai prikibęs ir aktyviai žįstantis kūdikis tuo pačiu metu negali įkąsti. Pirmiausia, įsitikinkite, ar kūdikis yra tinkamoje padėtyje, o jūsų spenelis nukreiptas į kūdikio burną. Kai kūdikis plačiai atveria burną, priglauskite jį, kad galėtumėte prilaikyti galvą. Jei kūdikis staiga nustoja žįsti ir sugniaužia žandikaulį – tai ženklas, kad jis įkąs. Jei taip atsitiktų, greitai nutraukite kūdikio maitinimą, įkišdami pirštą į kūdikio burną ir atitraukite jį nuo krūties.

Atminkite, kad negalite lepinti kūdikio, jei jam sunki diena dėl dantų dygimo. Priglauskite ir paguoskite jį arba atitraukite dėmesį daina ar žaidimu, kad sumažintumėte patiriamą skausmą ir stresą.

Vaiko dantų valymas – kada pradėti

Kūdikiui išdygo pirmieji dantukai, o kas dabar? Net jei jūsų kūdikiui yra vos keli mėnesiai, ne per anksti pradėti rūpintis gera dantų valymo rutina. Naudokite mažą minkštą dantų šepetėlį ir specialiai vaikams sukurtą pastą. Kruopščiai valykite kūdikio dantis du kartus per dieną. Jei kūdikis priešinasi ar nenori būti vienoje vietoje, pabandykite dantų valymą paversti žaidimu arba išsivalykite dantis sau.

Kai kūdikiui pradeda dygti dantys, gali būti pravartu apsilankyti ir pas odontologą. Dauguma ekspertų rekomenduoja, kad pas odontologą apsilankytų per šešis mėnesius nuo pirmojo danties išdygimo ir ne vėliau kaip iki pirmojo gimtadienio.