Kūdikio refliuksas

Jei kada nors patyrėte rūgšties refliuksą ar rėmens skausmus, žinote, koks jaučiamas nemalonus pojūtis krūtinėje ir rūgštus skonis burnoje. Bet ar žinojote, kad kūdikiai taip pat gali turėti refliuksą?

Dažni kūdikio refliukso požymiai yra tai, kad kūdikis dažnai būna neramus ir maitinant ar iškart po maitinimo atrūgsta pieną.

Mažiausiai keturi iš dešimties kūdikių turi kūdikio refliuksą ir daugelis pieną atrūgsta kelis kartus per dieną. Ankstukai, mažo svorio gimę kūdikiai arba turintys tam tikros formos raumenų pažeidimų, pavyzdžiui, cerebrinį paralyžių, yra mažiau atsparūs refliukso poveikiui. Kol kūdikis yra sveikas ir priauga svorio, dėl naujagimio refliukso nerimauti nereikia, jis dažniausiai išnyksta savaime. Reikia stengtis, kad kūdikis būtų įsitaisęs kuo patogiau maitinant krūtimi, ir nepamiršti, jog kūdikio refliuksas dažniausiai praeina, kai kūdikis sulaukia 12 mėnesių.

Kūdikio refliukso priežastys ir simptomai

Rūgštinis refliuksas kūdikiams paprastai atsiranda todėl, kad sfinkterio raumuo, kuris sukuria tvirtą stemplės ir skrandžio sandarumą suaugusiems, dar nėra visiškai išsivystęs. Nepadeda ir tai, kad kūdikiai valgo visiškai skystą maistą ir didžiąją laiko dalį praleidžia gulėdami. Be pieno atrūgimo, kūdikiai, turintys refliuksą, maitinimo metu dažnai kosėja ar žagsi. Jie taip pat gali verkti, gurkšnoti ar praryti po atsirūgimo ar maitinimo. Jei jūsų kūdikiui pasireiškia kai kurie refliukso simptomai, bet jis neišspjauna pieno, gali būti, kad pasireiškė vadinamasis tylusis kūdikio refliuksas. Tai tiesiog reiškia, kad jūsų kūdikis ryja tai, kas buvo atrūgta.

Ar reikėtų gydyti rūgščių refliuksą kūdikiams?

Naujagimio refliuksas paprastai yra tik ženklas, kad jūsų kūdikis maitindamasis suvalgė šiek tiek daugiau, nei galėjo apdoroti arba prarijo daug oro ir nėra pavojingas ar gydomas. Daugeliu atvejų simptomai išnyksta savaime, kai jūsų kūdikis pradeda valgyti kietesnį maistą, kurį lengviau sulaikyti.

Jei jūsų kūdikis dažnai atrūgsta maisto, gali padėti kai kurie maitinimo pakeitimai. Išbandykite šiuos patarimus, kaip palengvinti kūdikio refliuksą:

  • Maitinkite dažniau, bet mažesniais kiekiais
  • Maitinimo metu padėkite kūdikį taip, kad galva būtų šiek tiek aukščiau nei kūnas ir venkite žindymo padėties, kuri sulenktų kūdikį ties juosmeniu
  • Suteikite kūdikiui pertraukas maitinimo metu
  • Maitinimo metu reguliariai leiskite kūdikiui atsirūgti
  • Po maitinimo kūdikį 15-20 minučių laikykite vertikalioje padėtyje
  • Žindykite tik iš vienos krūties kiekvieno maitinimo metu

Retais atvejais kūdikio refliuksas yra rimtesnės būklės, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), požymis. Ženklas, rodantis, kad kūdikiui yra GERL, gali būti tai, kad refliukso simptomai suteikia kūdikiui diskomfortą, trunka ilgiau nei metus arba trukdo jam maitintis. Jei nerimaujate, kad jūsų kūdikis nepriauga pakankamai svorio ir įtariate, kad gali sirgti GERL, susisiekite su sveikatos priežiūros specialistu.

Ko nors kasdienei priežiūrai?